Tiyatro Sahnesinde Bir Tarih!

Tiyatro Sahnesinde  Bir Tarih!

ÖYLE BİRİNİ DÜŞÜNÜN Kİ 92 YAŞINDA VE HALA DAHA BİR AN OLSUN DURMUYOR. KİMİSİNDE YÖNETMEN KOLTUĞUNA OTURDUĞU KİMİSİNDE DE BİZZAT ROL ALDIĞI SAYISIZ OYUN VE MÜZİKAL SAHNEYE KOYDU. YAPTIKLARINA, ENERJİSİNE, BİLGİSİNE, KÜLTÜRÜNE VE YAŞAMA BAĞLILIĞINA HAYRAN KALINAN O İSİM; HALDUN DORMEN! ŞİMDİLERDE KÜÇÜKÇİFTLİK BAHÇE TİYATROSU’NDA KİBARLIK BUDALASI NIN 651. TEMSİLİ İLE YENİDEN SEYİRCİSİYLE BULUŞAN USTA İSİM İLE HEM GÜNDEMİ HEM DE DOLU DOLU GEÇEN BİR ÖMRÜ KONUŞTUK.

Küçücük bir virüsün yarattığı belirsizlikler döneminde dünya olarak zor bir süreçten geçtik ve hala geçmeye de devam ediyoruz. Peki, siz bu süreci nasıl geçirdiniz?

Çoğunlukla evde oturarak ama bu arada “Geç mi Acaba?” isimli bir oyun yazarak. Ayrıca asistanım ve telefonumla işlerimi halletmeye çalışarak.

 

Bu dönemden neler öğrendiniz?

Sabretmeyi.

 

Peki, tüm bu zaman zarfında hayatınızda neler değişti?

Her isteğim ve hayat tarzım beklentilere bağlandı. Fazla bir şey değişmedi.

 

Yaşınız dolayısıyla ne gibi önlemler aldınız?

Öngörülen eylemleri tatbik etmeye çalışarak çoğunlukla evde kaldım.

 

92 yaşındasınız ve yeri geldiğinde dört farklı oyun birden oynadığınız dönemler oldu. Yoğun tempodan sonra evde oturmak sizi mental olarak nasıl etkiledi?

Pandemi döneminden sonra yapacağım işleri düşündüğüm ve planladığım için mental olarak olumsuz etkilenmedim.

 

Pandemi döneminde en çok neyi özlediniz? Ve her şey tamamen normale döndüğünde ilk istediğiniz şey nedir?

Dormen Akademi’deki derslerime ve öğrencilerime kavuşmak. Ve tabii ki bu arada sahneye çıkabilmek.

 

Birçok etkinliğin ertelendiği bu dönemde siz Kibarlık Budalası oyunu ile Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu ile yeniden izleyicilerinizlesiniz. Bu fikir ortaya nasıl çıktı?

Bu fikrin nasıl oluştuğundan benim pek haberim olmadı. Oynar mısın? diye sordular, ben de memnuniyetle dedim ve böylelikle birkaç aylık süreden sonra oyunumuzun 651. temsili ile halkın karşısına çıkabildim ve büyük bir keyif aldım.

 

Yeni normallerle birlikte tekrar sahnede olmak, sanatın iyileştirici gücüyle insanlara dokunmak size neler hissettirdi?

Bana yeni gibi gelmedi. Zaman zaman sahneye çıkmadığım dönemler olduğu için bunu da oldukça normal karşıladım.

 

Yeni bir düzene alıştığımız bu süreçte sizce sanatla ilgili düzenlemeler nasıl yapılmalı?

Bizim oynadığımız Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu’nda olduğu gibi devletin yardımıyla sosyal mesafe kurallarına uyarak ve insanların sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde oynayabileceğimiz sahneler ayarlanmalı.

 

Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu dışında yeni projeler var mı?

Önümüzdeki aylar içerisinde bir takım turneler ve provasını yaptığım, başrollerinden birini oynadığım “Sen Nerden Çıktın?” adlı oyunumun İstanbul temsilleri var. Aynı oyunda Asuman Dabak, Suna Keskin, Gülen Karaman, Cengizhan Eminoğlu, Reyhan Aydınsel, İrem Uğural ve Murat Buyruk da oynuyorlar. Oyun Noel Covvard’ın “Blithe Spirit” adlı oyunundan yola çıkarak yazdığım yeni bir komedi.

 

Ülke olarak bu süreci nasıl atlattığımızı düşünüyorsunuz?

Şartlara uyum sağlasak çok daha kolay ve çok daha çabuk atlatabileceğimize inanıyorum. Halkımızın bir bölümü bu şartları her nedense pek önemsemiyor.

 

Sizce ilerleyen dönemlerde bizleri neler bekliyor?

Asla umudunu kaybetmeyen ve bunu her öğrencime her fırsatta aşılamaya çalışan biri olarak gelecek dönemlerin bizlere güzellikler getireceğine inanıyorum. En azından Covid-19 virüsünün bir çaresi bulunacak bence ve dünya bu dertten kurtulacak. Umarım savaş mavaş da olmaz. Bütün okuyucularımıza umutlarını kaybetmemelerini içtenlikle tavsiye ederim. Her inişin bir çıkışı vardır.