Türk Sanatı New York’ta

Türk Sanatı New York’ta

Çağla Cabaoğlu Gallery, mart ayında yapılan 60 uluslararası galerinin katıldığı 17’nci Scope New York Art Show’da 32 çağdaş sanatçının yepyeni eserlerinden oluşan “İstanbul’s Cabinet of Curiosities/İstanbul’un Nadire Kabineleri” enstelasyonu ile tek Türk galerisi olarak yer aldı.

17 yıldır İstanbul’da çağdaş sanatın gelişmesi adına pek çok etkili sergi ve projeye imza atan Çağla Cabaoğlu Gallery; İstanbul’un kültür katmanlarından yola çıkarak şehirden ilham alan multidisipliner eserlerin bir arada olduğu dev duvar enstelasyonu “İstanbul’un Nadire Kabineleri” ile Aralık 2016’da gerçekleşen Scope Miami Art Show’da yer aldı ve bu dev eser, fuar sonunda Amerikalı bir koleksiyonerin sanat koleksiyonuna katılarak Türk Çağdaş Sanatı adına büyük bir gurur kaynağı olmuştu. Ülkemizin tanıtımına ve imajına da büyük katkıda bulunan Miami’deki bu başarısının rüzgarını arkasına alan Çağla Cabaoğlu Gallery, şimdi de New York’u 32 Türk sanatçısının yepyeni eserleriyle birlikte fethediyor.

Çağla Cabaoğlu Gallery, daha önce de Türkiye çağdaş sanat pratiklerinin tarih boyunca uygarlıkların birleşme, kesişme noktası Anadolu kültürü ve günümüz dünyası ile kurduğu ilişkiye dikkat çekmişti. Scope New York Art Show’da farklı kuşaklardan 32 sanatçıyı yine dev bir duvar enstelasyonu ile bir araya getirdi.

“İstanbul ‘s Cabinet of Curiosities / İstanbul’un Nadire Kabineleri” konsepti aynı zamanda kültürlerin diyalogu ve geçişliliği üzerine bir önerme. Daha önce Çin’de Shanghai Çağdaş Sanat Fuarı’nda “Hayat Ağacı” konseptiyle, kültürlerin birlikteliğine, Doğu’dan ve Batı’dan beslenen Anadolu kültürünün farklı yaratım biçimlerine ve çağdaş sanat pratiklerinin beslenme kaynaklarına dikkat çeken Çağla Cabaoğlu Gallery, “Nadire Kabineleri” konsepti ile farklı yaratımların bir araya geliş olasılıklarını yeniden gündeme getirerek bu kez bu kavram üzerinden düzenlenmiş 32 sanatçının eserinden oluşan tek bir enstelasyonu standında sergiliyor. Farklı kuşaklardan ve disiplinlerden 32 sanatçının katılımı ile gerçekleşen proje, sanatçıların temsili üzerinden aynı zamanda Türkiye’nin elli yıllık sanatsal üretimine de dikkat çekiyor.


PROJEDE YER ALAN SANATÇILAR

Barış Sarıbaş, Beyza Boynudelik, Bubi, Ekin Ergök, Ekrem Yalçındağ, Emir Uras, Ergin İnan, Ertuğrul Ateş, Evren Erol, Fatmagül Karadeniz, Fulya Asyalı, Gökhan Deniz, Gülce Yelken, Gülveli Kaya, Güneş Çınar, Günseli Kato, Hüsamettin Koçan, Kurt Bullend, Levent Morgök, Murat Germen, Nadide Akdeniz, Necip Baykara, Onay Akbaş, Ozan Türkkan, Rengin Altınalmaz, Rüchan Şahinoğlu, Selin Selgur, Şeydi Murat Koç, Şira Oflaz, Varol Topaç, Yusuf Taktak, Zeynep Dilek Çetiner.

SCOPE ULUSLARARASI ÇAĞDAŞ SANAT FUARI HAKKINDA:

15 yılı aşkın bir süredir 75’ten fazla sanat festivali düzenleyen SCOPE, gelişmekte olan uluslararası çağdaş sanatın ve multidisipliner yaratıcı programların birinci vitrini olarak anılmaktadır. Küresel olarak benimsenen yeni görsel eğilimleri tahmin etme yeteneği nedeniyle ünlenmiş SCOPE Art Show, basılı işler, dijital ve televizyon aracılığı ile yıllık 500 milyondan fazla gösterimle eleştirmenlerin beğenisini toplamaktadır. Eler yıl Miami, New York ve Basel olmak üzere 3 farklı lokasyonda gerçekleşen SCOPE Art Show, toplamda yaklaşık bir milyar dolarlık satışları ve 1.2 milyon ziyaretçisi ile dünyadaki en büyük ve en global sanat fuarıdır. New York’un 17. Scope Art Show’u, Metropolitan Pavilion’da yeni Chelsea lokasyonuna döndü. Eleştirmenlerce beğeni toplayan bir sergi alanı tasarımına sahip olan SCOPE New York’un kullanışlı ve iyi donanımlı mekanı, bu sene 2-5 Mart 2017 tarihleri arasında, 60 uluslararası galeriye ve özel etkinlikler, performanslar, söyleşilerle dolu önemli bir VIP programına ev sahipliği yaptı.