Türkiye’nin Mozaik Yolu

Türkiye’nin Mozaik Yolu

Turkey One Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve Danıyma Kurulu Başkanı İlber Ortaylı, davet edildikleri Amerika’da, Türkiye’nin dört şehrindeki tarihi mozaiklerin tanıtımını gerçekleştirdi

Türkiye’nin eşsiz kültürel mirası ile tarihi ve doğal zenginliklerini tüm dünyaya tanıtırken uluslararası platformlara bir marka olarak taşıyarak kültürel ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmayı hedefleyen Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği (Turkey ONE), Mozaik Yolu Projesi ile Amerika Birleşik Devletlerinde Global Hope Coalition derneği davetinde konuşmacı oldu.

Dünya barışı için geniş ölçekli etkinliklerde bulunan önemli bir sivil toplum kuruluşu olan Global Hope Coalition, 2017 sonbaharında gerçekleştirdiği New York programına Turkey ONE Derneği’ni konuşmacı olarak davet etti.

Global Hope Coalition derneğinin tek Türk üyesi olan Turkey ONE Derneği kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Global Hope Coalition üst yönetimini Turkey ONE Derneği’nin sunumu için ikna etti.

Katılımcıları arasında tüm dünyadan seçkin iş insanları ve sivil toplum için gönüllü çalışmalar yürüten önemli hayırseverlerin bulunduğu Global Hope Coalition tarafından gerçekleştirilen Birinci Yıl Gala Yemeği’nde Prof. Dr. İlber Ortaylı kapsamlı bir sunum yaparak aynı zamanda isim babası olduğu Mozaik Yolu Projesi’ni anlattı. Projeyi tanıtarak, bu çalışmaların ortak dünya mirasına yapacağı önemli katkıyı vurgulayan Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın sunumu, seçkin davetli topluluğu tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı.

Mozaik Yolu Projesi çerçevesinde, Turkey One Derneği tarafından; binlerce yıldır sayısız uygarlığın mirasını taşıyan Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Gaziantep bölgelerinde son yüzyılda gün ışığına çıkarılan eşsiz mozaiklerin dünya çapında hak ettiği değeri bulması için uluslararası platformlarda çalışmalar yürütülüyor.

Turkey ONE Derneği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın öncülüğünde hayata geçirilen proje ile bölgedeki eşsiz mozaiklerin tüm dünyada bilinirliğinin artması, bu bölgenin dünyaca ünlenerek “Mozaik Yolu” olarakyeni bir “Turizm Destinasyonu” olması hedefleniyor.

ONKİM Kök Hücre Teknolojileri ve Türk Telekom şirketleri de Mozaik Yolu projesinin dünyaya duyurulmasında Turkey ONE Derneği’ne destek veriyor.

Sunum sırasında, moda ve sanatı birleştiren çok özel tasarımlarıyla ismi dünyada da anılan Özlem Süer’in Turkey ONE Derneği için özel hazırladığı kostümler de yabancı mankenler tarafından sunuldu. Mozaik Yolu Projesi’nin içinde bulunduğu dört ildeki mozaiklerle bezeli kostümler, davetliler tarafından büyük ilgi gördü.

Turkey ONE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan’ın da Prof. Dr. İlber Ortaylı ile üyelerden Nedim Esgin ve Essum Aslan ile birlikte hazır bulunduğu organizasyonda Global Hope Coalition üyeleri, Mozaik Yolu Projesi’nin detayları hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Global Hope Coalition Onursal Başkanı ve UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğini yaptığı davete yedi ülkenin cumhurbaşkanları ve iki ülkenin dışişleri bakanlarının yanı sıra İngiltere eski başbakanı Tony Blairve ABD’nin eski başkanlarından George W. Bush’un eşi Laura Bush da katıldı.

M.Ö. dört binden günümüze kadar sayısız uygarlıkların, kültürlerin, inançların izlerini taşıyan Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa bölgelerinde, son yüzyılda yapılan kazı çalışmaları sonucu sayısız mozaik eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Tarih boyunca kentte yaşanmış zenginliklerin, ihtişamlı dönemlerin izlerini taşıyan bu mozaikler, özellikle Roma İmparatorluğu boyunca zengin tüccar ve askeri bürokrat bir sınıfın, gösterişli şekilde donattıkları evlerde sıkça görülür. Ne yazık ki buralardaki mozaikler birkaç örnek dışında dünya çapında hak ettiği yere ulaşamamıştır.

ONE (Ortak Nesiller Entegrasyonu) Derneği’nin Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyeleri’nin desteğiyle ve ONE Derneği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın öncülüğüyle yürüteceği projeyle bu eşsiz mozaiklerin tüm dünyada bilinirliğinin artmasını, bu bölgenin dünyaca ünlenerek “Mozaik Yolu” olarak ortaya çıkması, ülkemizin yepyeni bir kültürel turizm alanı kazanması ve bu bölgelerdeki mozaiklerin kültürel miras bakımından değerlerinin bölge halkı tarafından daha iyi anlaşılması sağlanarak korunmaları ve tanıtımları açısından desteklerinin alınmalarını hedeflenmektedir.

ANTAKYA

322-400 yılları arasında yaşayan, Antakya doğumlu ünlü Romalı tarihçi Ammianus Marcellinus’un “Dünyada hiç bir kent, ne topraklarının bereketi, ne de ticaretteki zenginliği bakımından bu kenti geçemezdi” dediği Antakya ve Yukarı Mezopotamya, Roma İmparatorluğu boyunca zengin tüccar ve askeri bürokrat bir sınıfın, gösterişçi bir tüketimle donattığı villalar ve bulunduğu bölgenin kendi rengi ve çizgisini yansıttığı mozaik eserleri barındırmaktadır. Hatay Arkeoloji Müzesi’nde M.S 2. yüzyıldan M.S. 6. yüzyıla kadar uzanan dört yüz yıllık dönemde üretilen ve mitolojik konular, çeşitli inanç ve günlük hayat unsurlarının tasvirlerinin yanı sıra geometrik ve bitkisel süslemeler işlenen mozaikler sergilenmektedir. Tema çeşitliliği açısından çok zengin olan bu mozaikler hem boyutları itibariyle, hem de konu ve yapım tekniği çeşitliliği nedeniyle dünya üzerinde haklı bir üne sahiptir.

GAZİANTEP

Dünyanın en geniş mozaik koleksiyonuna sahip olan Zeugma Mozaik Müzesi, 30 bin metrekare alanıyla dünyanın en büyük mozaik müzesidir. 1998 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve Yunan Tanrıçası Gaia olduğu düşünülen dünyaca ünlü “Çingene Kızı”nın da bulunduğu müze Tunus mozaiklerinde 9 renk armonisine karşılık, 13 renk armonili mozaiklere ev sahipliği yapmaktadır.

KAHRAMANMARAŞ

Dönemin büyük yol kavşakları üzerinde bulunması sebebiyle önemli bir ticaret merkezi konumunda olan Kahramanmaraş’taki adını Roma İmparatoru Caligula’dan alan Germanicia Antik Kenti mozaiklerinde doğadaki birçok rengin kullanılması, aynı rengin farklı tonları kullanılarak verilen gölgelendirmeler ve kullanılan tesseraların kalitesi, üst seviyedeki Roma mozaik sanatının Germanicia mozaiklerine yansımış olduğunu göstermektedir. Burada sergilenen mozaikler kullanılan taşların renk ve boyutları ve betimlediği konu mitolojiden daha ziyade günlük yaşamı, komşuluk ilişkilerini dönemin yaşam, fauna ve florası ile birlikte mülkiyeti anlatması açısından benzersizdir.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’daki Antik Edessa Kenti’nin Grek kültür kalıntılarından en önemlisi çok renkli ve usta bir üslûpla yapılan Haleplibahçe’deki mozaiklerdir. Mozaik tekniği, sanatı ve 4 milimetrekare ebadında Fırat Nehri’nin orijinal taşlarından yapılması gibi özelliklerinden dolayı dünyanın en kıymetli mozaiklerinden biri olarak görülen Haleplibahçe mozaiklerinde savaşçı Amazon kraliçelerinin mozaiğe resmedilmiş dünyadaki ilk örneklerine rastlanılmıştır.