UNUTAMADIĞIMIZ TATİL

UNUTAMADIĞIMIZ TATİL

Altı ünlü isme bugüne kadar unutamadıkları tatillerini bizimle paylaşmalarını istedik.

&nbsp

REZZAN BENARDETE – In The Mood For Love Markasının Ortağı

Bugüne kadar unutamadığınız tatil hangisi?

Unutamadığım tatilim geçen yaz yaptığımız Yunanistan’ın Mykonos adasında geçirdiğim bir haftaydı.

 

Kiminle gitmiştiniz?

Hayattaki en yakın, en eski 5 kız arkadaşımla beraber gitmiştik.

 

Hikayesini anlatır mısınız?

Seyahatten 3, 4 ay önce uzun bir aradan sonra bir akşam yemeğinde altımız bir araya gelmiştik. O gece bu hayalimizi paylaştık ve hepimiz programımızı ona göre ayarlamaya söz verdi. Hayal gibi duran bu bir haftalık tatil gerçek oldu ve herkes katılabildi. En eski çocukluk arkadaşlarım ile bir programı hayal edip, herkesin katılabilmek için bu kadar fedakarlık yapması ve sonunda da gelebilmesi beni çok etkilemişti. Yaşlarımız ne kadar büyüse de, biz beraberken içimizdeki çocuğun ortaya çıkması, çok gülüp, bol eğlenebiliyor olmamız çok güzeldi.

Gidenlere önerileriniz var mı? Kitap, kozmetik, giyim önerileri gibi…

Kalabalık gitmiyorsanız kesinlikle yanınıza kitap almanızı tavsiye ederim. Ben adada tek başıma geçirdiğim günlerde en keyif aldığım şeylerden biri kitabımla sahilde uzun vakit geçirmek. Kozmetik olarak, güneş koruyucularınızı yanınıza almanızı öneririm. Kıyafet olaraksa kesinlikle hayal dünyanıza kalmış birşey bu… Adada ister her gün aynı şeyi giyin, isterseniz günde 4 kez üzerinizi değişin. Yeter ki ‘mode’unuzu yüksek tutacak ve içinde rahat edeceğiniz eşyalar olsun, gerisi size kalmış.

 

Mutlaka görülmesi ve yapılması gereken yerler listesi verebilir misiniz?

Mutlaka görülmesi gereken şurası var diyemem ama adada birkaç yeri mutlaka görmeden dönmemenizi tavsiye ederim. Gün içinde adanın farklı bölgelerinde farklı plajlar var. Mutlaka adada ki farkli plajlari deneyimlemenizi tavsiye ederim. Benim en rahat ettigim ve sevdigim plaj Alemagou. Ambians, deniz, music ve yemek olarak bana en cok hitap eden olan. Aksamlari gunbatimini mutlaka bir yerde yasanmasi taraftariyim, bu bence en keyifli olan. Adanin farkli yerlerinde cok keyifli gun batimi alanlari var. Aksam icin ise chora yani merkezde sahane yemek yerleri var ve cok zevkli ve eglenceli alisveris imkani var.

 

Tekrar gitmek ister misiniz? Ne şartlarda, kimlerle?

Ben büyük bir şans eseri geçen yaz kız arkadaşlarımla olan tatil dışında, birkaç kez daha adada bulunabildim. Benim için aynı arkadaş grubum ve tüm sevdiklerimle en kısa zamanda tekrar Mykonos’a dönmek isterim.

 

Pandemi tatil anlayışınızı değiştirdi mi, nasıl?

Pandemi, çok kolay erişebildiğimiz kolaylıkların aslında çok büyük bir lüks olduğunu hatırlattı bana. En kısa zamanda tekrar seyahat edebilmenin hayali ile yaşıyorum…

 SİNAN TUZCU – Oyuncu, Yazar

Bugüne kadar unutamadığınız tatil hangisi?

Bugüne kadar gittiğim en güzel tatili deniz üstünde; yelkenli tekneyle, Hisarönü Körfezi’ne doğru gerçekleştirdim.

 

Ne zaman, kiminle gitmiştiniz? Hikâyesini anlatır mısınız?

2016 yılının eylül ayıydı. Kaptan arkadaşlarımdan biriyle Sadun Boro’nun ‘Kısmet’in Dümen Suyunda’ adlı kitabında Hisarönü Körfezi için anlattığı rotayı takip ederek, onun izinden gitmiştik. Muhteşem bir tatildi. Cennet gibi koyları Sadun Bey’in izinden gezdik, yelken yaptık. Zorlu bir parkur olmasına rağmen, oldukça keyifli zaman geçirmiştim. Bu tatil sonrası denize ve yelkene tutku ile bir kere daha bağlandım.

 

Sizi en çok ne etkilemişti?

Sadun Boro’nun izinden gezilen Mavi Vatan’ın her karışı, unutulmaz değerlidir.

 

Gideceklere önerileriniz neler olabilir?

Türkiye için Sadun Boro kitaplarını şiddetle öneririm. Deniz üstünde okunacak en güzel kitaplardan biri de ‘Puslu Kıtalar Atlası’dır. Neden derseniz, İhsan Oktay Anar derya bir yazardır; onun kelimeleri arasında denizde gibi gezersiniz. Anlatımı ve hikâyeciliği muhteşemdir.

 

Ve mutlaka görülmesi ve yapılması gereken yerler listesi verebilir misiniz?

Doğu Karadeniz’i kamp atarak gezmenizi mutlaka tavsiye ederim. Yaylalarda yıldızlara bakmadıysanız, henüz yıldız görmüş sayılmazsınız.

 

Kamp yapmayı seviyor musunuz?

Doğanın içinde olmanın her an hayalini kuruyorum. Mümkün olan her fırsatta sevdiklerimle doğa gezileri yapmak istiyorum.

 

Pandemi tatil anlayışınızı değiştirdi mi, nasıl?

‘Değiştirmek’ iddialı bir kelime. Ben hayatımdaki değişimleri kısa sürelerle yapamıyorum. İçselleştirmek lazım. Ama pandeminin etkisi oldu mu derseniz, elbette oldu. Tatil anlayışımı ‘pekiştirdi’. Denize, dağlara daha çok bakıyor artık yüzüm. Gezebilme serbestimizi kazanır kazanmaz, yeniden yollara çıkacağım. Umarım en kısa zamanda.