2017 Alternatif Balayı Destinasyonları

2017 Alternatif Balayı Destinasyonları

Bu yıl evlenenler, farklı bir balayı yaşamak istiyorum diyenlerdenseniz, bu önerilerimiz sizin için… Yeni tatil trendlerine uygun olarak seçtiğimiz bu tatil destinasyonlarından biri mutlaka size uygun gelecek…

Trinidad ve Tobago

Son birkaç yıldır gezgin tatilcileri cezbeden Küba, popüler olmaya devam edecek. Ama gezginlerin listesinde yeni destinasyonlar da beliriyor. Trinidad ve Tobago Adası, kendine özgü kültürü ve vahşi doğasıyla tipik Karayip tatiline iyi bir alternatif oluşturuyor. Zengin kültür turları, geleneksel yemekleri tatmak, Soca müzik eşliğinde dans, ormanda macera ve plaj keyfi Trinidad ve Tobago’da deneyimleyebileceklerinizden bazıları. Özellikle farklı ilgi alanları olan kişilerden oluşan bir grup için ideal bir tatil seçeneği olabilir.

 

 

Sri Lanka

Uzun süredir Sri Lanka’nın popüler bir tatil destinasyonu olacağı söyleniyordu ve ülkeye gelen turist sayısında da büyük artış oldu. Ama tatilciler daha çok ülkenin kıyılarına gitmeyi tercih etti. Bunda da haksız değiller hani. Güneş ve deniz, hatta surf tatili için çok uygun bir seçenek olduğu doğru… Ama önümüzdeki yıllarda Sri Lanka “Wellness’ turizminde de öne çıkacak. Yeni açılan otellerle Hindistan ve Tayland’dan sonra bu coğrafyada iddialı bir seçenek olacak. Ülkenin doğal hayatı da turistler tarafından ilgi görüyor. Bu konseptte de açılacak oteller var.

 

 

Kolombiya

Geçtiğimiz aylarda ülkede 50 yılı aşkın süredir devam eden içsavaşı bitiren barış anlaşmasının imzalanmasıyla Kolombiya özlenen barışa kavuştu. Artık Kolombiya turistler için de çok daha güvenli. Bogota ve Cartagena, son yıllarda turizm açısından bir canlılık yaşıyordu ama artık Kolombiya’da Medellin gibi başka şehirler de güvenle ziyaret edilebilir.

 

 

Gürcistan

Özellikle kaliteli şaraplarından dolayı Gürcistan ile ilgili dünya basınında pek çok yazı yayınlandı. Bu da haliyle insanlarda bir merak uyandırdı. Ama Gürcistan’ı ziyaret etmek için tek nedeniniz bu olamaz. Başkent Tiflis, yaratıcı gençleriyle New York’un Brooklyn’i gibi ‘cool’ bir merkez konumunda. Tasarım oteli Rooms, şehrin heyecan verici sanat, müzik ve gurme etkinliklerini yakalayacağınız yer olacak. Sovyet döneminde bir dikiş makinesi olan Fabrika, bugün Tiflis’in çağdaş sanatçılarını izleyebileceğiniz bir yer. Gürcü yemekleri de uluslararası ilgi görmeye başladı. Ayrıca yeni tesisler ile Gürcistan, el değmemiş Kafkas Dağlarında önümüzdeki kıştan itibaren ziyaretçilerine kayak keyfi sunuyor olacak. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında Gürcistan’ın kırsalında bisiklet safarisi revaçta. Bu sporu sevenler için keyifli rotalar mevcut.

 

 

Madagaskar

“The Big Five”, yani aslan, leopar, fil, gergedan ve zürafadan oluşan Büyük Beş, safarilerde en sık görülen beş büyük vahşi hayvan. Bunlar sadece Afrika anakarasına özgü bir şey değil. Madagaskar Adasında da onları görebilirsiniz. Üstelik burada yaşayan türlerin yüzde 75’i, sadece Madagaskar’a özgü. Yani dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz endemik türler. Bu da adayı Afrika’nın Galapagos’u yapıyor. Önümüzdeki yıl Nosy Ankao Adasında açılacak olan doğayı koruma amacı güden bir tesis olan Miavana, ülkenin doğal hayatı için bir ilk. Burada geleneksel safarilerden farklı kara ve deniz safari deneyimleri yaşayabileceksiniz. Lemur safarileri ve denizde mavi safariler, önerilenlerden bazıları. Dahacesur olanlar da Nosy Be takımadalarında 7 gecelik bir yelken turuna katılabilecek. Bu turda olağanüstü dalış noktaları, geleneksel köyler, lemur kolonileri ve harika plajlar görebilirsiniz.

 

 

Langkawi, Malezya

Güneydoğu Asya, Batılı tatilcilerin uzun süredir hedefındeydi. Tayland ve Vietnam ise, bu bölgede en çok tercih edilen iki ülkeydi. Aslında Malezya’nın mutfağı, mimarisi ve plajları da eşit derecede büyüleyici. Malezya’nın batı kıyısında 99 adadan oluşan bir takımada olan Langkawi, gerçekten de bir cennet tatil destinasyonu. St. Regis grubu, bir süre önce burada sadece süitlerden oluşan bir “resort” açtı. Önümüzdeki yaz da Ritz Carlton burada Taylanda’ın dillere destan spa’larım kıskandıracak bir spa’ya sahip olan son derece lüks bir tesis açıyor.

 

 

Aarhus, Danimarka

Danimarka’nın ikinci büyük kenti Aarhus da başkentten sonra gezginlerin hedefi haline gelebilir. 2017 Yılı Avrupa Kültür Başkenti ve Gastronomi Lideri seçilen şehirde (ki ilk kez bir şehir iki titri aynı anda elinde bulunduruyor), restoranlar, müzeler, galeriler ve daha pek çok zenginlik keşfedilmeyi bekliyor. Mesela, Danimarka’nın en güzel plajlarından bazıları burada. Farklı bir plaj deneyimi için burayı seçebilirsiniz.