Yetenekli ve Yakışıklı – Jake Gyllenhaal

Yetenekli ve Yakışıklı – Jake Gyllenhaal

Yönetmen bir babanın ve senarist bir annenin oğlu olarak sanatla içiçe bir çocukluk geçiren Jake Gyllenhaal, kariyerinin başında oynadığı kült filmlerle yeteğini ortaya sererken derin mavi gözleri ile orantılı yüz hatlarını bile geride bırakmayı başardı. Filmografisine birçok başarılı film sığdıran Gyllenhaal, şimdilerde Netflix yapımı “Velvet Buzzsaw”la kalpleri bir kez daha fethediyor.

Jake Gyllenhaal, kendisi gibi yetenekli biroyuncu olan ablası Maggie Gyllenhaal’dan üç yıl sonra, 19 Aralık 1980’de Yahudi asıllı bir Amerikalı olarak Los Angeles’ta doğdu. Ablası gibi Los Angeles’taki Harvard-Westlake Lisesi’ni bitirdikten sonra Columbia Üniversitesi’ne kaydolan Gyllenhaal, yönetmen bir baba ve senarist anneye sahip bir birey olarak iki yılın sonunda okulu bırakarak oyunculuk kariyerine odaklandı. Oyunculuğa 1999 yapımı “Ekim Düşü” filmiyle başlasa da birçoğumuz onu, 2001 yapımı unutulmaz kült film “Donnie Darko” ile tanıdık. Kim bu hem yakışıklı hem de yetenekli genç oyuncu derken, o 15 yıl gibi kısa bir sürede yakışıklılığını ve torpilli geçmişini bir kenara atarak kariyerine David Fincher, Ang Lee ve Sam Mendes gibi yönetmenlerle çalışmalar ekledi ve aynı hızda yıldızını parlatmaya devam etti.

Bu karizmatik ve yetenekli oyuncuyu daha yakından tanımak adına sîzleri Gyllenhaal’un kariyerinde mihenktaşı olarak nitelendirilebilecekfilmlerle baş başa bırakıyoruz. 2004’te Roland Emmerich’in felaket filmi “The Day After Tomorrow” da başrolde yer aldı. Çok tartışma yaratan 2005 yapımı Ang Lee filmi “Brokeback Mountain”da ise gay bir kovboy Jack Twist’i canlandırarak deyim yerindeyse rüştünü ispatladı. Bu zorlu rol de kendisine ‘En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dalında Oscar adaylığı getirdi. Aynı yıl, Sam Mendes’in yönettiği “Jarhead” filminde, Körfez Savaşı’nda Irak’ta savaşmış bir askeri canlandırdı. 2007’de David Fincher’ın çok izlenen filmleri arasında yer alan “Zodiac”da başroldeydi. Gizemli birkatil tarafından işlenen cinayetleri araştıran karikatürist RobertGraysmith rolüyle olumlu eleştiriler aldı. 2010’da “Prince of Persia” epiğinde Dastan rolündeydi.

2013’te KanadalI DenisVilleneuve’ün iki filminde oynadı. “Nightcrawler” da geceleri gezen bir adamı oynadıktan sonra, 2015 yapımı “Son Şans”ta (Southpaw) herşeyini kaybettikten sonra tekraryükselmek için çabalayan boksör Billy Hope performansıyla bir kez daha zor bir rolün hakkında geldiğini göstermiş oldu. Hatta bu rol için uzun süre boksörlerle çalışmış olması da işi için ne kadar özverilerde bulunacağını kanıtlar nitelikteydi. 2016’da ise üst düzey yatırım bankacısı Davis Mitchell’ı oynadığı “Yeniden Başlarda (Demolition) başrolüyetenekli oyuncu Naomi Watts’la paylaştı. 2016’da oynadığı bir diğer önemli film ise, Torn Ford’un yönettiği “Gece Hayvanları” (Nocturnal Animals) oldu. Burada yazar Edward Sheffield rolüyle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında BAFTA adaylığı kazandı. 2017’de “Hayat” (Life) ve “Pes Etme” (Stronger), 2018’de ise Paul Dano filmi “Yangın Yeri”nde (Wildlife) Carey Mulligan ile oynadı.

Kariyerinde iddialı bir çıkış yapmasını sağlayan Donnie Darko’da olduğu gibi saplantılı ve aykırı karakterlerle adeta beyazperdede devleşen Gyllenhaal şimdilerde Netflixyapimi gerilim filmi “Velvet Buzzsaw” ile hayranlarının karşına çıkıyor. Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde gerçekleştiren “Velvet Buzzsaw”, çok kazanan sanatçıların ve en büyük koleksiyoncuların sanat ticaretle buluştuğunda büyük bedeller ödediği Los Angeles’ın çağdaş sanat dünyasında geçen bir gerilim filmi olarak sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Oscar ve iki Altın Küre adaylığı bulunan Jake Gyllenhaal, “Velvet Buzzsaw” da başrolleri BAFTA adayı Rene Russo ve iki Oscar adaylığı bulunan usta oyuncu John Malkovich ile paylaşıyor.