YILBAŞI DİYETİ

YILBAŞI DİYETİ

Yeni yıl yaklaşırken her sene hayatımızda yapmak istediğimiz değişimlerle ve kazanmak istediğimiz yeni alışkanlıklarla ilgili planlar yaparız. Bu planların arasında, kilo verip forma girme ilk sırada yer alır. Yeni yıla girerken büyük bir hevesle alınan ‘zayıflama’ kararı yıl içinde unutulmamalı diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, “Yeni yılda düzenli bir beslenme planıyla sağlıklı bir başlangıç yapın” uyarısında bulundu.

Dünya sağlık örgütünün verilerine göre 1980‘den bu yana obezite oranının iki katına çıktığını vurgulayan diyetisyen Nil Şahin Gürhan, “ Geçmişten günümüze birçok şey değişti. Telefon ve bilgisayar başında bu kadar çok vakit harcamıyorduk. Daha aktifve daha haraketliydik. Endüstriyel gıdalar hayatımıza bu kadargirmemişti. Yemeğe daha çok zaman ayırabiliyorduk ve hazır gıdalarla geçiştirmiyorduk” dedi.

Harekete Geçmenin Tam Zamanı
Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, yeni yılda beslenmesine daha çok dikkat etmek isteyenler için 10 maddede püf noktalarını açıkladı.

* Güne zinde başlamak için her sabah kalktığınızda en geç 1 saat içinde kahvaltınızı yapmış olmalısınız.

* Ana öğünlerinizde karbonhidratlar, yağlar ve proteinler hep dengeli olsun. Öğünlerinizi geçiştirip ihmal etmeyin.

* Ara öğünlerinizi mutlaka yapın. Uzun süre bir şey yemeden kalmak hem kan şekerinizi hem de enerjinizi düşürür.

* Vitamin – mineral deposu olan meyve ve sebzeler yeni yılda en iyi dostunuz olsun. Hiçbir yiyecekten vazgeçmeyin ve hiçbir yiyeceği aşırı tüketmeyin.

* Telefon ve bilgisayar başındaki hareketsiz saatlerinizi azaltıp daha fazla hareket edin. Yeni yılda metabolizmanızı sporla hızlandırın.

* Güneşten yararlanın. Güneşten maksimum seviyede yararlanmak için direkt güneş ışığını 15 dakika cildinize gelmesi yeterlidir.

* Yeni yılda vücudunuzu susuz bırakmayın. Her gün en az8-ıo bardak su için.

* Yapmayı sevdiğiniz sporlar için zaman ayırın.

* Yemeklerinizi mümkün oldukça sevdiklerinizle birlikte yiyin.

* Sağlıklı ve hafif tarifler deneyin. Kızartma yerine ızgara, fırın ve haşlama yöntemlerini tercih edin.