YÜKSELEN YILDIZ GIGI HADID

YÜKSELEN YILDIZ GIGI HADID

Son zamanların en popüler modeli kesinlikle Gigi Hadid. Her giydiği, söylediği, yaptığı sosyal medyada gündem olan Gigi; yer aldığı çekimler, reklam kampanyaları ve daha yaptığı birçok işle adından sıkça söz ettiriyor. Genç yıldızın hayatını mercek altına aldık.

İki sene önce Kaliforniya’da lisedevoleybol oynayan Cigi Hadid, bugünlerde modanın önde gelen isimlerinden. Onun olmadığı bir gazete ve dergiyi görmek mümkün değil artık. Carine Roitfeld, 19 yaşındaki Gigi’de ışığı görüp, kariyerine ön ayak oldu. CR Fashion Book, Harper’s BazaarveTom Ford çekimlerine, Chanel defilesine Gigi’yi götürme sebebini Carine Roitfeld şöyle anlatıyor: “Her zaman farklı kadınlar ilgimi çekti, benden ya da daha önce görülen kadınlardan farklı kadınlar. Gördüğüm an bir yıldız olacağını biliyordum. Bunu sadece onun kişiliğinden ya da görünüşünden değil, onu gördüğüm zaman hissettiklerimden de anlamıştım.

Bu kadınların gerekeni yapacaklarını bilirsin ve onlar için her şeyi yaparsın.”

Hadid daha sonraki aylarda markasını genişletti ve Maybelli-ne New York ve Guess ile sözleşmesi devam ederken Victoria’s Secret Pink’e de dahil oldu. İş etiği, espri anlayışı, alçak gönüllüğü, tabii Taylor Swift ve Kendall Jenner gibi ünlü arkadaşlarının Instagram profillerinde boy göstermesi de Hadid’e Los Angeles Ödülleri gecesinde Yılın Modeli Ödülü’nü almasını sağladı.

“Her Gün Karşınıza Çıkan Kızlar Gibi Davranıyorum”
Yılın Modeli seçilmesini heyecanla anlatan Hadid, başkalarının onda gördüğü şeyleri şöyle anlatıyor: “Sanırım diğerlerinden daha farklı gözükürken, her gün karşınıza çıkan kızlar gibi davranıyorum. Bu özelliklerim sanırım bana yardımcı oldu. Lüks modanın reklam amaçlı moda ile mücadelesi de bununla alakalı. Sanırım her ikisini de yaptığım için insanlar seviyor beni.”

Gigi’nin adı duyuldukça Instagram’daki takipçisi de arttı ve bugün 26 milyona yakın takipçisi var. “Instagram’da takipçileriniz olması harika bir şey! Her zaman söylerim, bu sosyal medya çağında yaşarken model olmak büyük şans. Eskiden modeller sadece birer yüzden ibaretti. Sosyal medya sayesinde sadece bir modelin yüzü olmakla kalmıyorsunuz, bütün dünyaya kişiliğinizi de gösterme şansınız var. Bir sesiniz olduğundan insanlarla iletişim daha kolay hale geliyor.” diyor Cigi.

Birçok insan gerçek adının Jelena Noura Hadid olduğunu bilmiyor. Cigi ismini kullanmasının da ilginç bir hikayesi var. Cigi şöyle anlatıyor: “Annemi çocukken, anneannem öyle çağırırmış. Ben çocukken de annem bana Cigi diye seslenirdi. Birinci ya da ikinci sınıftayken Helena isimli başka biröğrenci vardı. Öğretmen ikimizden birine seslenmek istediğinde karışıklık oluyordu, o da anneme ‘Jelena’ya seslenirken bir takma isme ihtiyaç duyarsam ne demeliyim?’ diye sorduğunda o da Cigi cevabını vermiş. İsmim öyle kaldı.”

Gigi’den sonra kız kardeşi Bella da model oldu. Birçok dergi aralarında bir rekabet olduğunu yazsa da, Cigi böyle bir durumun olmadığını söylüyor her defasında. “Kardeşim benim minik yıldızım ve başarılı olduğu için kardeşimle gururduyuyorum. Korumacı bir yapım var, ama kardeşi için her şeyin iyisi olsun diye zorlayıp, onun bildiklerinin yanlış olduğu izlenimine kapılmasını da istemiyorum. Arkadaş gibi bir ablayım, anne değil.” diyor.

“Yaptığın İş Seni Mutlu Etmeli”

Birçok insanın kariyerine yön veren Carine Roitfeld’in Cigi Hadid’in hayatındaki yeri de bambaşka. Yaptığı işin onu nasıl mutlu ettiğini anlaması için Carine Roitfeld’in tek sorusu yeterli olmuş. Bu yaşadığı olayı Cigi şöyle anlatıyor: “Tom Ford çekimlerinde kişisel hayatımla alakalı zor bir dönemden geçiyordum. Bir ayrılık yaşıyordum. Jet-lag olmuştum ve tek başıma kaldığım otel odasında ağlamaktan gözlerim şişmişti. Gerçekten, bütün gece telefonda ağladım ve sadece iki saat uyumuştum. Çok zordu, ve Tom Ford çekimlere devam ederken, tasam yokmuş gibi güzel ve pozitif pozlar vermeye çalışmak işleri hiç kolaylaştırmıyordu. Sanırım Carine nasıl olduğumu merak etti. ‘Mutlu musun?’ diye sorduğunda, ‘Evet, burada olduğum için çok mutluyum’ demiştim. ‘Bunu duymak güzel, özel ya da iş hayatında ne olursa olsun yaptığın iş seni mutlu etmeli.’ cümlesi benim sadece sevdiğim işi yapmamın ne kadarönemli olduğunu kavramamı sağladı. Önümüzdeki uzun ama çok uzun yıllar boyunca da modada devam edeceğim. Ama herkesin sevdiği şeyle ilgilenmesi önemli bir tavsiye. Sanırım dünyadaki kişisel sorunlarla uğraşan tek modelin benim olmadığını fark etmek önemli. İnsanlar, genelde bizlerin de insan olduğunu unutuyorlar. Bizim hasta olup işe gitmeme gibi bir şansımız yok. İşe gitmeli ve gülümsemelisin. Her gün, başka bir ilk izlenim bıraktığın gün, kötü bir güne geçiremezsin.”

“Daha Başarmam Gereken Çok Şey Var”

Hayatında her şeyin yolunda ve çok mutlu olduğu izlenimini verse de, Gigi’nin hergenç kadın gibi aşkları, ayrılıkları, üzüntüleri, hayal kırıklıkları oluyor. Victoria’s Secret Fashion Show’da görev alamamasını hayatının en büyük hayal kırıklığı olarak görüyor. “Victoria’s Secret benim hayatımın hayaliydi. İlk mülakat için gece gündüz çalıştım, nihayetinde çok utangaç kaldım. İçeri girdim ve kontrolümü kaybettim. Çok heyecanlıydım, ve tüm heyecanım utangaçlık olarak dışarı çıktı. Gösteri sırasında her şeyinizi ortaya koymalısınız tabii ki. Sadece mülakatta bile o kadar heyecanlıysam, gösteriye hazır olmadığım barizdi. Sonraki sene edindiğim tecrübelerle ve beni neyin beklediğini bildiğim için, kendime daha güvenen biriydim. Daha başarmam gereken çok da şeyvar, umarım başarırım da!” diyor Cigi.

Hadid, her işte onun için önemli üç şey olduğunu söylüyor. “Nazik ol, sıkı çalış ve bir arkadaş edin. Bunlar sizin hiç planlamadığınız yerlere gitmenize fırsat verir. Her şey kendiniz için fırsat yaratmak ve insanlarla daha üst bir düzeyde iletişim kurmakla alakalı. Size kapıları açan şeyler bunlar. Yiyecekleri getiren kişinin, kimin kardeşi olduğunu bilemezsiniz. Kimin o gece kiminle yemek yiyeceğini de. Bu sebeplerden insanlarla iletişimegeçmekve nazik olmak çok önemli. Beni nereye götüreceğini bilemesem de sıkı çalışıyorum ve yeni şeyler denemek beni heyecanlandırıyor. Bazen sadece nazik olmak ve plan yapmamak eğlenceli de.”

“Moda Haftaları Modayı Kutladığımız Zamanlar”

Kadınların tutkusu alışverişi Gigi’nin çok sevemediğini öğrenince şaşırabilirsiniz. Sürekli bir şeyler giymekle ilgili bir iş yaptığı için alışverişten soğuduğunu düşünüyor. “Vitrinlere bakmayı seviyorum veya denemeden bir şeyler almayı. Bu sebepten gözlük ve çantaları çok seviyorum. Çok fazla gözlüğüm ve çantam var, çünkü onları alırken denemek zorunda değilim. Kabinlerin önünde sıraya girmek bile gözümde büyüyor. Ben bir şeyler alıp, eve dönüp, deneyip, olmazsa geri getirmeyi tercih ederim. Özellikle moda haftalarında giydiklerime daha çok önem veriyorum, çünkü moda haftaları modayı kutladığımız zamanlar. Ama New York’ta bu genel olarak benim için ‘Spora gidiyorum’, ‘Markete gidiyorum’ demek. Bu sebeplerden beni daha çok taytla görüyorsunuz. Güzel gözükmek için de, güzel bir tişört ve güzel bir ceket giyiyorum. Athleisure revaçta olduğu için şanslıyım, çünkü iyiyim bu konuda. Atlet olduğum için bana çok kolay geliyor. Spora sonra buluşmaya gidebilirim, kıyafetten kıyafete geçmek benim için basit. New York’ta insanlar stil sahibi olmasına rağmen hala işten sonra bir iki sokak öteye yürüyüp bir şeyler içmeye giderim diye düşünüyor. New York’ta yaşamazken bile benim düşüncem buydu. Giydiğim şeyler içinde kendimi rahatsız hissetmek istemiyorum. Her zaman rahat giyinmek ve güzel gözükmek amacım.” Tommy Hilfigertasarımlarında imzası olan Gigi Hadid, tasarım-cılığı denemiş olmaktan son derece mutlu. “Tasarımcılara saygım sonsuz. Bu işe girişirken büyük tasarımcı olarak tanınmak gibi bir amaç edinmedim. Benim, takipçilerimin, Tommy hayranlarının giymek istediği kıyafetler tasarlama amacıyla başladım. Bu işteki rolüm bu. Sanat içinde büyüdüm ve çizim ve resim yapmaya bayılıyorum. Bu benim modaya karşı, sanata karşı, Tommy’e karşı beslediğim hayranlığı alıp bir şeyler ifade edecek hale çevirmek aslında. Benim için anlamı büyük ve insanların bunları giyecek olması beni çok heyecanlandırıyor.”